петък, 7 август 2015 г.
Аюрведа и йога
Аюрведа е древна наука за здравето и дълголетието, науката за живота. Тя почива на същата философия, както и йога, и като част от ведическото знание, тя ни дава разбирането за връзката на душата с Бога и начина да живеем щастливо и пълноценно. Според Аюрведа, йога, и Ведите като цяло, най-висшата цел на човешкия живот е нашият вечен дълг (Бхагавата дхарма) - възстановяването на прекъснатите взаимоотношения на любов с Бога и прекратяване на Самсара - вечният кръговрат на раждане и прераждане.
Аюрведа е практична наука с универсални, приложими към всяка сфера на живота принципи. Това е един поглед върху света, който ни позволява да се докоснем до непреходното посредством науката за тялото. Като дисциплина, Аюрведа включва методи и практики за профилактика, диагностика и лечение на болести, както и такива за разкрасяване и дълголетие.
Аюрведа ни дава разбиране на фините закони в природата (пракрити), които влияят върху нас и всичко около нас. Природните елементи (маха бхути), тройната характеристика на материята (три-гуна), трите характеристики на тялото (три-доша) и карма (последствията от нашите действия) са обединени в Аюрведа в една единна система.
Храната играе огромна роля в йога, защото тя може да подкрепя усилията Ви на постелката или да ги провали. Тъй като йога като цяло се стреми да изчисти организма на физическо, психическо и духовно ниво, то и храната ни трябва да подпомага този процес. Ето защо, храната трябва да е лека, чиста, хранителна и Сатвическа (стимулираща хармония, спокойствие, баланс). Това е изключително важно, особено за начинаещите в йога, при които очистителният процес е много по-интензивен, но и по-затормозен, а и защото контролът над ума и емоциите е много по-слаб.
Йогистката, аюрведичната и като цяло ведическата диета се стремят към увеличаване на Саттва гуна в нас. Ето защо, те препоръчват вегетарианството. Според Ведите, храна, приготвена от труповече на убити животни е с много лоша енергия и възпрепятства развитието на фините мозъчни тъкани, необходими да постигнем целта на йога. Ролята на човека в природата е да бъде защитник на по-нисшите видове и затова водещият принцип в тази култура е ахимса - ненавреждането на други живи същества. Вегетарианството е основа не само на здраволсовен начин на живот, а и за добра карма и духовен напредък.
Всеки, занимаващ се с йога трябва да се замисли за храненето си, защото храната е част от нас като всичко друго. Тъй като йога и Аюрведа почиват на едно и също разбиране за човека и здравето му, то разбирането и спазването на принципите, заложени в тази наука е от особено значение за всеки, искащ да постигне напредък и успех в йога. Както йога, така и Аюрведа се стремят да ни балансират и хармонизират с естествения кръговрат на нещата...Аюрведа физически, йога - духовно. Двете са неразривни. Тяло и съзнание са едно цяло.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар